Ruha-ápoltság
- A ruházat tiszta, foltmentes, jó illatú legyen!
- Vannak gyűrődős anyagok, ezeket kerüljük, a holmikat vasaljuk.
- Történnek hirtelen balesetek is, de a lefutott szemű harisnyanadrág, letépett szoknyaszél, hiányzó gomb khm ciki (tartalék harisnya mindig legyen kéznél), a szétrúgott cipőorr igénytelenséget sugall. (“Ha a ruházatában ilyen igénytelen, biztos a munkában sem túl gondos” – mondhatják rólunk.)
- Mikor megvásároljuk a ruhát, mielőtt felvesszük, nézzük át: van rajta varrnivaló? Kivettük a címkét, tisztítás után a bilétát? Kifejtettük a kabátslicc hátsó rögzítését, levettük az ujjon lévő márka- vagy összetételcímkét?
- Ne hordjuk le, tramplizzuk szét a cipőnket és talpaltassuk meg, ha kell. Előnyös, ha van kifejezetten minőségi, irodai cipőarzenálunk, mely a cégpadlón eleve nem kop annyira, és sokáig kitart. Ha leteszteltük, melyik kényelmes egész napi hordásra, azt nevezzük ki nyomban üzleti cipőnek.
- Inkább minőségi, variálható kapszulagardrób, mint mennyiség, olcsó-divatkövető-kommersz.
- Ne viseljünk logós, nyomatos ruhákat, egyrészt nem üzletszerű, másrészt bárki érzékenységét sértheti. (És most nem vallási vagy politikai tartalmakra gondolok csak.)
- Szánjuk rá az időt és pénzt a megfelelő méretű ruhák megvételére, és esetleges méretre-igazításukra. A túl hosszú nadrágszár, lebegő vagy éppen kötözött sonka-szerű holmik nem sugallnak professzionalitást!
- Ki mennyire szereti a feltűnő sminket, ékszert, divatos táskát és cipőt – az irodában a visszafogottság a hódító trend. Ez nem jelent unalmas, szürke megjelenést, de némi önkontrollt igen. A csilingelő ékszer zavaró, az erőteljes smink vagy designertáska irritáló, nem profi. Az irodában a szakértelmet, nem a divatérzéket demonstráljuk – pláne nem a “kívánatos” testünket.
Szabások
- A biznisz az biznisz, nem kifutó és nem hencegés.
- Az alapelv az, hogy divatdiktáló holmi kizárt, divatkövető is csak beleoltva, aktualizálva a klasszikus szabásvonalakat.
- Az egysoros vagy duplasoros blézer csípőig vagy fenék alá ér, csak enyhén szűkített.
- A rojt, zipzár, nyomat, könyökfolt, fémes vagy csillogó díszgomb, erős dísztűzés, romantikus pié vagy fodor nem üzleti viselet.
- A vállvonal mérsékelt: raglán vagy férfizakó-szerű.
- A nadrág szövetből készül, egyenes vagy enyhén szűk, enyhén trapéz. A farmer tabu.
- A szoknya testet követő, egyenes vagy enyhén A-vonalú. Tartással rendelkező anyagból készül, leginkább bélelve. Rakott vagy átlapolt fazon meggondoltan csak.
- A ruha testet követő, egyenes vagy enyhén A-vonalú - a derékra kerülhet öv - tartással rendelkező anyagból készül, általában bélelt; nem túl kivágott és nem erősen sztreccses.
- A ruhához rövid bolero megfelel. Minőségi szoftblézer vagy formázott kardigán lehet alternatíva.
- A szoknya és ruha hossza: két ujjal térd felett vagy 1-2 tenyérrel térd alatt.
- Az ujjatlan holmi, pláne a pántos felsőrész, kizárólag blézerrel vagy más zárt felsővel kombinációban megengedett.
- A testet követő holmi a megfelelő, sem a cuppanó, sem a lötyögő nem az üzleti életbe való!
- A túl kivágott, túl rövid, sliccelt, átlapolt, túl sokat mutató ruha sem felül, sem alul nem megfelelő.
- A kötött pulcsi vagy ruha, szoknya nem irodai viselet, ahogy a lakkbőr vagy állatbőrre hasonló minta sem. A bőr eleve tabu! A szőrme maximum gallér, nem teljes kabát.
- A melltartóviselés nem mellmérettől függ, hanem előírás.
- Átlátszó harisnya kötelező, kivéve ha a cég ettől eltekint. A fekete, szürke megengedett, de hamar félviláginak hat. Vastagsága 8-20den, télen semleges színben, jó minőségben a 40den is lehetséges. A színes – mégha pont azonos piros is a szoknyával – vagy mintás nem megengedett.
- Nadrághoz térdharisnya-zokni. Nem sneaker-, pamut vagy titokzokni!
- A cipő pömsz, balerina, irodai fűzős cipő, semleges fazonú bokacsizma.
- A cipősarok annyira lapos, melyben még esztétikusan járunk, vagy maximum 7 cm-es pömsz. Elől zárt! Hátul lehet nyitott (spanglis), vagy elől ún. peep-toe, de a sok-pántos, csatos, színes és feltűnő divatdarabokat mellőzzük.
Színek
- Aszerint, milyen formalitási fokot reprezentál az öltözék, az üzleti élet színei sokfélék. Felsőruházatban pl. a fehér, rózsaszín, babakék, narancs, fűzöld és a neonszínek nem megfelelőek.
- Sohasem nyúlunk mellé, ha fekete, sötétkék, szürke és drapp kosztümöt vagy komplékat választunk. Megfelelő még a bordó, sötétzöld és étcsokibarna.
- Az őszi lomb színei, durvább anyagok, főleg kockákkal, unatkozó arisztokratát és nem nyüzsgő irodistát vizionál.
- A szövestruktúra egyenletes és nem noppos vagy fénylő.
- A minták kicsik és visszafogottak: a csíkos és pöttyös általában felsőrészként megfelel, az erős blokkcsík vagy állatminta nem. A kockás- vagy pl. tyúklábminta a léptéktől és színösszeállítástól függően lehet megfelelő.
- Az üzleti viselet nem kedveli a sokszínűséget, mintakalvalkádot és color blockingot. A felsőruházat általában alul-felül egyszínű vagy ton-in-ton, a cipő az alsórészek színét követi. A kombinált öltözékek esetén törekedjünk az egy színcsaládból származó öltözékszínekre. Kontrasztok esetén két színtípust tegyünk csak össze, vagy kombináljuk semleges kísérőszínnel (szürke, drapp)!
Egyéb kiegészítők
- A táska klasszikus fazonú, középméretű “nem kér kenyeret” visszafogottságú. A hátizsák, bugyor, bevásárló táska (tote bag) vagy a pici party-táska (clutch) nem irodai viselet. A lógók, szőrmedísz, szögecs stb. sem megfelelő.
- A kisebb felületkezeléssel, lakkból, hüllő hatású variációban készült táska megfelel, ha nemes, minőségi a hatása. A bőrhatású, klasszikus színű és fazonú női kézitáska és mappatartó vagy aktatáska jobb.
- A hivatalba hordott óra klasszikus színben, visszafogott szíjjal és méretben készül.
- Az ékszer nem lehet feltűnő, nem nyomhatja el az öltözék klasszikus eleganciáját. A túl hosszú fülbevaló, lánc, a ringó vagy hangot adó ékszer, szóval a túlzások elkerülendőek. Fókuszként egy érdekesebb szemüvegkeret, kitűző, lófarok-csat, nikikendő lazíthatja az összképet a formalitás fokához igazodva.
- A hivatali ékszer nemességet és eleganciát sugároz, ezért nem feltűnő, műanyag divatékszer és nem is törzsi dísz. Az összhatás számít, így a formalitás foka szerint kreatív megoldások születhetnek.
- Ne halmozzuk az esztétikai kiegészítőket: Hajráf, szemüveg és nyaklánc is soknak hat, ahogy a lánc, gyűrű, karperec, kitűző kombináció is.
- Az öv igazodjon a ruhadarabhoz, és inkább derék- mint csípőöv legyen. A szögecselt vagy felületkezelt, állatmintás, nagycsatos, feltűnő darabok nem üzleti életbe valók. Kisebb eltérések lehetnek, az összhangot harmonikusan megteremtve.
Kivonatot olvasott a „Business Outfit” c. e-book bevezetőjéből. Ha tetszett a rövid összefoglaló, ajánlom ehhez két könyvemet, mely a női és férfi business-ruhatárat járja körbe gazdag illusztrációs anyaggal, pontos leírásokkal, gondosan kategorizálva az egyes szinteket és persze – stylisthoz híven – a kreatív megoldásokat is bemutatva.