A hölgyek esetében az egyik legnagyobb gond a hatalmas választék, ha ünnepélyes ruhát keresnek. Nyilván, az ünnepélyes öltözékeknek van közös nevezője, hiszen díszes, alkalmi anyagból készülnek és egyértelmű, hogy nem mindennapos vagy irodai használatra születtek. De kisfeketétől a koktélruhán át a báliruháig sok olyan szó, elnevezés van, ami megkavar, ez a másik gond. Főleg azért nehéz eligazodni az előírások között, mivel a férfiak szmokingjához (black tie) vagy frakkjához, amit manapság alig látni (white tie) úgymond estélyi ruha passzol. Más megnevezést nem látunk a leírásokban, és az „estélyi” definíciója sincs sehol, mintha világos lenne, mi az… A dolgot az is bonyolítja, hogy a tradicionálisan estének nevezett 18 órai kezdethez nem biztos, hogy szmokingot vesz az úr, márpedig a hölgy ruhatára stílusban alkalmazkodik az úréhoz. Bár tagadhatatlanul sokkal nagyobb variációs lehetősége van, ami a ruhákat illeti. A szmokinghoz amúgy kisestélyi, a frakkhoz nagyestélyi dukál, manapság azonban a frakkot a szmoking váltja ki, a szmokingot pedig after six öltönyök vagy simán nemes anyagból készült elegáns, fekete öltönyök fehér inggel, decens nyakkendővel.
Ebből máris következik egy fontos megfigyelés: a hölgy a fekete öltönyös úrhoz rövidebb ruhát vesz fel, a szmokingoshoz pedig hosszú, földig érő ruhát. Elnevezés ide vagy oda, a hosszról van szó!
A rövid (minimum térd alá, de jellemzően vádliig érő) női (kis)estélyinek több variációja is lehet, a kis fekete tubusruha elegáns anyagból ugyanúgy ide tartozik, mint a koktélruhának hívott, pörgős aljú kisruha. A kivágás, hossz, szín és díszítés attól függ, milyen jellegű rendezvényre megyünk – melyik évszakban, kint vagy bent - és persze attól, kinek mi áll jól. Alternatívaként a díszes és ünnepi jumpsuit is lehet alternatíva! Politikus körökben a kisestélyi alternatívája a díszes anyagú, díszgombos alkalmi kosztüm is, ami mutatja nem csak a variációs lehetőségeket, hanem azt is, hogy a helyszíntől és alkalomtól is függ, mit vegyünk fel. Nevezetesen nem mindegy, hogy mulatni vagy reprezentálni, magán- vagy üzleti alkalomra készülünk.
Estélyre, bálra egyértelműen hosszú ruha dukál (nagyestélyi), azonban ennek is sok változata van: anyaga, színe és szabása is eltérő, szintén attól függően, hogy mikor, hol és milyen „minőségben” veszek részt egy esti rendezvényen. Nyilván egy fogadásra nem krinolinos szoknyarész való, a diplomáciai fogadásra nem alul-felül sok bőrt mutató ruhát választok. Nyáron pasztell színű, pörgős-libbenő siffonruha tökéletes, télen nehezebb anyagból, szép esésű szatén- vagy bársonyanyag való. Ebből adódóan tehát a szín és anyag választható, és fazonban a pörgő aljú koktélruha és szűk kisfekete hosszú verziója is tökéletes, ahogyan a korzett-felsőrész és szabott ujjak is szóba jönnek.
Akár kis- akár nagyestélyi a választás, természetesen az ékszer és cipő méltó kísérője az emelkedett ruházatnak. Nagyestélyihez tiara, csillogó, hatalmas ékszerek is megfelelnek, de itt sem mindegy, mi adja a keretet: kis rendezvényterem vagy Operaház. (Képek forrása az említett könyvekben.)
Többet szeretne megtudni az alkalmi ruházatról? Kíváncsi további ötletekre, a pontos definíciókra, alternatívákra és tökéletes design-megoldásokra? Ajánlom könyveimet:
Tanácsot kérne, mi válasszon?